Szakaszos üzemű szennyvízkezelő rendszerek
A szennyvízkezelő rendszerek feladata az előkezelés során keletkezett szennyeződések, zsírok, olajok, kezelése, semlegesítése a hatályos környezetvédelmi előírásoknak megfelelően, majd a tisztított folyadékok újbóli felhasználására való visszajuttatása.
A szennyvizek az előkezelő zsompokban gyűjtjük, kémhatásuktól függően. Az öblítő kádak hálózati vizet, vagy dion vizet tartalmaznak, így alap esetben az öblítővizek semleges kémhatásúak. Ezeket a környező vegyszeres kádak kémhatása alapján szelektáljuk.
A szennyvizet az előkezelő zsompokból egy szivattyú segítségével továbbítjuk a megfelelő puffer tartályokba. Innen kerül feladásra a reaktor tartályba. A koncentrátumot térfogatarányosan elkezeljük a folyamatosan keletkező öblítővizekkel együtt. A tároló tartályokból szivattyú segítségével a reaktorba továbbítjuk a kezelendő szennyvizet.
Ezután három fő pontból áll a szennyvíz kezelése. Kénsav segítségével a pH értéket 5-ös alá csökkentjük, ezután adagoljuk hozzá az előre beállított D2 illetve Aquapack vegyszermennyiséget. Ezt követően mésztej segítségével a pH-t 9 – 9,5 értékre emeljük. Ezután beadagoljuk a flokkulálót, ami a szennyvíz pelyhesítését biztosítja.
A reaktor tartályban történik az ülepítés is. A reaktor tartály dekantáló csonkjain keresztül történik a tartály leürítése. A felső csonkból a kezelt szennyvíz először az iszapsűrítő tartályba folyik, mert az előző leeresztés során a csővezetékben iszapos szennyvíz maradt vissza. Ezután átvált a motoros golyóscsap, így a kezelt szennyvíz az átmeneti tartályba folyik. Ha a reaktor tartályban a vízszint a felső dekantáló csonk alá ér, akkor a szelep zár. A motoros szelep átvált az iszapsűrítő tartály irányába, majd az alsó dekantáló szelep nyit, és így a reaktorban lévő iszapos szennyvíz az iszapsűrítő tartályba kerül. Az iszapsűrítő tartályból az iszapos szennyvíz az iszapprésre kerül feladásra.
A tisztított szennyvíz az iszapprésből gravitáció segítségével jut az átmeneti tartályba, majd innen egy szivattyú segítségével a Vég pH tartályba kerül. Itt történik meg a pH végső beállítása kénsav és nátrium-hidroxid segítségével. Innen egy szivattyú segítségével egy GAF szűrőn keresztül kerül a csatornába.
A szennyvízkezelő szakaszos rendszerű, automatikus működésű. A rendszeren belül a folyamatok (pH- beállítások, szivattyúműködések, szivattyú védelmek, nyomásreteszek) teljesen automatikusak. Állandó kezelőszemélyzet nem szükséges, csak ellenőrző felügyelet. Kézi beavatkozást csak az iszapkezelés, a vegyszeres feltöltés és a karbantartás igényel.